02 May 2021
May 2, 2021

کاشت حلزون گوش

0 Comment

کاشت حلزون گوش

کاشت حلزون گوش ، در واقع نوعی وسیله الکتریکی می باشد که به عنوان عضوی مصنوعی و با هدف ترمیم ضعف شنوایی از آن استفاده می شود. ممکن است این سوال برای تان پیش بیاید که وقتی سمعک می تواند ضعف شنوایی را جبران کند ، چرا باید اقدام به کاشت حلزون نماییم ؟ ( جراح گوش )

در ادامه مقاله به شرح توضیحاتی پیرامون عمل کاشت حلزون و فواید آن پرداخته ایم.
بهترین روش درمان مشکل شنوایی

گاها برخی افراد به دنبال اختلالات موجود در گوش داخلی ، نمی توانند از مزایای سمعک بهره لازم را برده و مشکلات شنیداری خود را جبران نمایند.

در چنین مواردی کاشت حلزون گوش ، بهترین روش برای حل مشکل شنوایی به شمار خواهد رفت.

لازم به ذکر است که بر خلاف سمعک که با تقویت صدا موجب بهبود شنوایی می شود ؛ کاشت حلزون گوش با بهبود بخش های آسیب دیده گوش ، موجبات انتقال صدا به اعصاب شنوایی را فراهم آورده و شنوایی را بهبود می بخشد.

کاشت حلزون گوش
چگونه کاشت حلزون گوش به شنیدن کمک می کند ؟

در کاشت حلزون گوش از یک پردازشگر صدا که در پشت گوش قرار می گیرد ، استفاده می شود.

این پردازنده ، وظیفه ضبط صدا و انتقال آن به گیرنده ای که طی عمل جراحی کاشت در داخل گوش کار گذاری می شود را بر عهده دارد.

پس از آن این گیرنده، سیگنال های دریافتی را به الکترودهای کاشته شده در گوش منتقل کرده و بدین ترتیب صدا را به حلزون گوش داخلی انتقال می دهد.

در طی این روند ، سیگنال ها اعصاب شنوایی را تحریک کرده و به وسیله آن ها به سمت مغز هدایت می شوند.

سپس مغز فرد استفاده کننده از ایمپلنت حلزون گوش ، سیگنال های دریافتی را به عنوان صدا ترجمه می کند.

اگرچه ممکن است صداها ، مقداری با صوت ضبط شده توسط پردازنده تفاوت داشته باشند ؛ اما با این وجود دقت عملکرد این دستگاه ها در نوع خود بسیار بالا است و فرد دارای اختلال شنوایی پس از مدتی استفاده از این عضو مصنوعی ، تا حد قابل توجهی به توانایی ترجمه اصوات دست خواهد یافت.

به طور کلی کسب توانایی درک اصوات منتقل شده به وسیله کاشت حلزون و بهبود شنوایی ؛ مستلزم صرف زمان است و این زمان در اکثر افراد ، چیزی در حدود یک سال است.
نحوه جراحی کاشت حلزون چگونه است ؟

انجام عمل کاشت حلزون ؛ در حوزه اختیارات جراح متخصص گوش و حلق و بینی می باشد.

جراح متخصص طی این عمل جراحی ؛ برشی را در بخش پشتی گوش ایجاد می کند و با ایجاد شکاف بر روی استخوان ماستوئید ، بخش داخلی دستگاه را برای همیشه در آن محل قرار می دهد.

سپس با ایجاد سوراخی ریز بر روی حلزون آسیب دیده گوش ؛ الکترودهای دستگاه را در محل خود قرار داده و در انتهای عمل ، پوست را بخیه می زند.کاشت حلزون گوش
فعال سازی کاشت حلزون

برای فعال کردن ایمپلنت حلزون ، پزشک متخصص باید :

پردازنده صدا را متناسب با بیمار تنظیم کند.
اجزای دستگاه شنوایی حلزون کاشته شده در گوش را بررسی کند ، تا مطمئن شود که به درستی کار می کنند.
به بررسی صداها و آن چه توسط فرد شنیده می شود بپردازد.
اطلاعاتی در مورد مراقبت و استفاده صحیح از دستگاه به شخص ناشنوا بدهد.

اقدامات توانبخشی

گفتار و صداهای معمول محیطی شنیده شده توسط حلزون مصنوعی گوش ، با آن چه شما به خاطر می آورید متفاوت خواهد بود ؛ لذا مغز شخص برای درک صحیح این اصوات ، به زمان نیاز دارد.

توانبخشی ؛ به منزله آموزش مغز فرد ، برای درک اصواتی است که از طریق تعبیه پروتز حلزون ، شنیده می شوند.
سخن پایانی

عمل قرار دادن حلزون مصنوعی گوش ؛ یک عمل بسیار مفید ، با ریسک پایین و مزایای بسیار زیاد است.

با این وجود ؛ حصول نتایج مطلوب به موارد مختلفی نظیر سن بیمار ، مدت زمان طی شده میان از دست دادن شنوایی و کاشت حلزون و مواردی همچون وضعیت سلامتی بیمار بستگی دارد.

به طور کلی طبق نتایج تحقیقات انجام شده ؛ باید اشاره داشت کودکان خردسالی که تحت جراحی حلزون گوش قرار گرفته اند ، نسبت به کودکان مشابه خود که برای جبران شنوایی شان از سمعک استفاده می کنند ، توانایی شنیدن و گفتار بهتری دارند.

در مورد بزرگسالان نیز می توان گفت ، چنانچه فاصله زمانی زیادی میان از دست دادن حس شنود و این عمل وجود نداشته باشد ؛ می توان انتظار نتایج بهینه ای را داشت.