14 Oct 2019
October 14, 2019

ناخنک چشم

0 Comment

ناخنک چشم

ناخنک چشم ، بافت برجسته ، مثلثی شکل و متمایل به صورتی است که از سمت ملتحمه بر روی قرنیه چشم رشد می کند. این عارضه چشمی ، غالبا به صورت ضایعه ای فیبروواسکولر بوده و در ناحیه داخلی ملتحمه چشم بیمار بروز می نماید. ( عمل لازک در گیلان )

ناخنک چشم ، ناشی از فرآیند غیر طبیعی و تغییرات دژنراسیون الاستیک در بخش پوشاننده ناحیه سفید چشم یا ملتحمه چشم و لایه زیرین آن (تنون) می باشد که بر روی قرنیه بیمار رشد می کند.

برخی از ناخنک ها رشدی کند داشته و تا پایان عمر رشد آن ها ادامه دارد ، روند رشد در برخی دیگر از انواع ناخنک ها پس از رسیدن به سایزی خاص ، متوقف می گردد.

در مواردی ممکن است در اثر عدم پیگیری و درمان به موقع بارشد پیشرونده موجب انسداد کامل مسیر بینایی گردد.

به طور کلی پس از کاتاراکت یا آب مروارید از شایع ترین موارد نیازمند به جراحی می باشد.

ناخنک چشم

فرآیند پیدایش ناخنک چشم

ناخنک در ابتدا به صورت یک بافت سفید در بخش ملتحمه چشم بروز می نماید و به تدریج به سوی قرنیه رشد یافته و به دلیل وجود رگ های خونی بسیار در آن به رنگ صورتی یا گاهی قرمز مشاهده می گردد.
علل پیدایش ناخنک چشم

یکی از رایج ترین علل ایجاد ناخنک چشم ، عوامل ژنتیکی می باشند.

همچنین آمار ابتلا به این بیماری در میان آقایان بیشتر از خانم ها می باشد.

شایان ذکر است که ناخنک چشم در نواحی آفتاب خیز و مناطقی که از آب و هوای گرم و خشک برخوردارند شیوع بیشتری دارد ، بنابراین افرادی که در اماکن غیر مسقف فعالیت می نمایند بیش از سایرین در معرض مواجهه با این بیماری قرار دارند. همچنین اشعه فرابنفش خورشید در پیدایش این بیماری نقش اثرگذاری دارد.

آلودگی هوا و گرد و غبار نیز در مورد پیدایش ناخنک چشم بسیار موثر می باشند.

در بین فصول نیز ، فصل تابستان بیش از باقی فصول زمینه ساز ابتلا به ناخنک چشم می باشد ، چرا که تابش نور خورشید در این فصل بیشتر از سایر فصول است.
علائم ناخنک چشم

در مراحل ابتدایی ممکن است ناخنک چشم ، فاقد علامت ، کم خون و بسیار ظریف باشد و حتی سبب احساس خارش و سوزش در فرد نگردد.

اما با گذشت زمان، می تواند به دلیل ایجاد یک ضایعه بزرگ عروقی بر روی قرنیه ، دید تحت تاثیر قرار داده و موجب تاری دید گردد.

لازم به ذکر است که ناخنک های بزرگ می توانند با ایجاد تغییر در انحنای قرنیه یا مسدود نمودن بینایی ، از میزان دید بیمار بکاهند که در این موارد نیازمند جراحی خواهند بود .