02 May 2021
May 2, 2021

میکرواینجکشن IVF

0 Comment

میکرواینجکشن IVF

میکرواینجکشن IVF ، روشی است که به لقاح تخمک کمک کرده و می تواند در درمان مشکلات ناباروری و نازایی بسیار موثر واقع شده و بر شانس باروری زوجین بیفزاید. به جرأت می توان از میکرواینجکشن به عنوان پیشرفته ترین تکنیک ، در راستای درمان ناباروری یاد کرد ؛ لذا زوجینی که از طریق سایر راه های موجود موفق به باروری نبوده اند ، می توانند از این روش استفاده نمایند.


ناباروری چیست ؟

ناباروری به مواردی اطلاق می گردد که علیرغم تلاش و خواست زوجین جهت بارداری ( به مدت حداقل یکسال و در مواردی که سن زن بالاتر از ۳۵ سال است به مدت حداقل ۶ ماه ) ، موفقیتی در این خصوص حاصل نشده باشد.

از این رو زوجینی که با معضل ناباروری ، روبرو هستند ؛ باید به پزشک متخصص زنان و زایمان رجوع نمایند تا تحت نظر ایشان ؛ علت ناباروری ، مشخص شده و برنامه درمانی متناسب با آن لحاظ گردد.

میکرواینجکشن IVF

به طور کلی مشکل ناباروری ، تقریبا در دو سوم موارد مربوط به خانم ها بوده و در بیش از یک سوم موارد به آقایان مرتبط است.

شما عزیزان می توانید جهت کسب اطلاعات کافی در رابطه با ناباروری در مردان و زنان به مقاله ” ناباروری ” موجود در سایت مراجعه فرمایید.
درمان ناباروری

در صورتی که وجود ناباروری ، توسط پزشک متخصص زنان به تایید برسد و قطعیت آن اعلام شود ؛ در وهله اول باید معاینات و بررسی های لازم بر روی مرد صورت پذیرد.

چنانچه علت ناباروری ، مربوط به مرد نباشد ؛ اقدامات درمانی باید بر روی زن انجام گیرد.

از جمله علل شایع ناباروری در خانم ها ، می توان به کم کاری تخمدان و اختلالات هورمون های جنسی اشاره کرد.
روش های درمان ناباروری

متخصص زنان و زایمان ؛ در ابتدا از طریق دارو درمانی ، نسبت به درمان مشکل ناباروری در خانم ها مبادرت می نماید.

در صورتی که از طریق تجویز دارو ، مشکل نازایی مرتفع نگردد ، پزشک از طریق تجویز آمپول های داخل رحمی اقدام به درمان این معضل خواهد کرد.

لازم به ذکر است که پزشک از طریق سونوگرافی داخل رحمی ، به بررسی اثرگذاری داروهای هورمونی بر روی تخمدان می پردازد و بدین ترتیب زمان آزاد شدن هورمون های جنسی زنانه را به طور تقریبی معین نموده و این مسئله را به زوجین اطلاع می دهد تا در آن بازه زمانی ، نسبت به انجام مقاربت جنسی و لقاح اقدام کنند.

متخصص زنان ؛ چنانچه روش های درمانی فوق الذکر ، جهت درمان نازیایی موثر واقع نشوند ؛ اقدام به اخذ عکس رنگی از رحم زن می نماید.

در صورتی که نتیجه عکس رنگی ، مبیّن تخریب کامل شرایط حاملگی باشد ؛ تنها راه جهت درمان ناباروری ، استفاده از روش میکرواینجکشن IVF خواهد بود.

لازم به ذکر است که تقریبا در ۱۵ – ۱۰ درصد از زوجین ، علت دقیق ناباروری مشخص نمی باشد ؛ لذا این مسئله که کدام یک از آن ها نیازمند استفاده از میکرواینجکشن است باید توسط متخصص ناباروری ، مشخص گردد.

میکرواینجکشن IVF
میزان موفقیت در میکرواینجکشن IVF

احتمال موفقیت در این روش درمانی ، وابسته به عوامل مختلفی ؛ از قبیل علت ناباروری ، سن زن و شرایط زوجین می باشد.

تا جایی که میزان موفقیت این روش در خانم هایی که کمتر از ۳۵ سال سن دارند ، به طور میانگین حدود ۴۰ – ۳۵ درصد بوده و در خانم های بالاتر از ۴۰ سال این میزان تقلیل می یابد.
درمان ناباروری به روش میکرواینجکشن IVF

در این روش ، در قدم اول آزمایش های مخصوص از زوجین اتخاذ می گردد ؛ سپس تحت نظر متخصص زنان ، داروهای هورمونی تزریقی برای زن تجویز می شود.

هنگامی که سلول های جنسی زنانه ، آمادگی لازم جهت برداشت را یافت ، زوجین به مراکز ناباروری معتبر ارجاع داده می شوند.

در این مراکز ؛ نمونه ای از سلول جنسی مرد به لابراتوار فرستاده شده و به وسیله میکروسکوپی پیشرفته ، عملیات لقاح بر روی آن انجام می پذیرد.

توجه داشته باشید که پروسه درمان ناباروری با میکرواینجکشن IVF ، تقریبا ۲ ماه به طول می انجامد.
هزینه میکرواینجکشن IVF

جهت آگاهی از هزینه این روش درمانی ؛ باید به متخصص ناباروری مراجعه شود تا پس از آنالیزها و معاینات لازم ، هزینه دقیق آن معین گردد.