مراقبت های بعد از جراحی جدا شدگی شبکیه

مراقبت های بعد از جراحی جدا شدگی شبکیه : شبکیه نوعی بافت عصبی است که حساس به نور بوده و به صورت لایه ای نازک و شفاف در داخل چشم قرار دارد. این بافت وظیفه تبدیل نور به پیام های عصبی را داشته و به مغز می رساند. ( متخصص چشم )

در واقع زمانی که لایه های عصبی حساس شبکیه از لایه رنگدانه دار جدا می شود ، جدا شدگی شبکیه رخ داده است. تنها راه درمان موثر برای این عارضه جراحی می باشد. اما به طبع پس از این جراحی رعایت یک سری نکات مراقبتی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

مراقبت های پس از عمل جدا شدگی شبکیه چیست ؟
پس از جراحی معمولا بیماران با حالت تهوع و استفراغ مواجه می شوند به همین دلیل بهتر است در روزهای ابتدیی از غذای کم و مایعات خنک استفاده کنید.
پس از عمل جدا شدگی شبکیه شستن صورت مانعی ندارد.
بهتر است دو الی ۴ روز پس از جراحی چشم های بیمار بسته باشد و تنها در موارد ضروری ، چشم سالم باز شود.
چنانچه در جراحی به داخل چشم گاز تزریق شده باشد ، لازم است طی چند روز اول سر بیمار طبق دستورالعمل پزشک معالج در حالت متفاوتی قرار گیرد. نوع قرار گیری سر به محل و نوع پارگی بستگی دارد.
در شرایطی که حین عمل در چشم روغن تزریق شده باشد ، بسته به نوع روغن بیمار باید رو به شکم یا به پشت بخوابد. اگر بیمار قادر به خوابیدن به روی شکم خود نیست باید هنگام نشستن یا ایستادن صورت خود را به سمت پایین بگیرد.
معمولا بیمار باید حداکثر تا ده روز از قرص کورتون استفاده کند. این دارو به کاهش التهاب و روند بهبودی بیمار کمک خواهد کرد و مصرف آن حتی با وجود عوارض آن الزامیست.
توجه داشته باشید که حتما در زمان تعیین شده برای معاینه مجدد به پزشک مراجعه فرمایید.
اغلب پس از گذشت پنج روز حمام رفتن بلامانع است اما بهتر است در این مورد با پزشک خود مشورت کنید.
مراقبت های بعد از جراحی جدا شدگی شبکیه

چنانچه نحوه قرار گیری سر درست باشد ، انجام فعالیت های روزمره همچون مطالعه ، تماشای تلویزیون و غیره بلامانع است.
روز عمل نماز خواندن مشکلی ندارد اما توجه داشته باشید که برای تیمم تنها از سنگ استفاده کنید. همچنین خم شدن بیش از حد کمر ممنوع می باشد. بنابراین از سجده کردن بپرهیزید و مهر را به کمک دست به سر خود نزدیک نمایید.
چنانچه متوجه درد دائمی چشم ، حساسیت به نور ، قرمزی ، کاهش دید و خروج ترشح چرکی از چشم خود شدید ، حتما به پزشک خود مراجعه نمایید. اگر به جراح خود دسترسی نداشتید می توانید به درمانگاه اورژانس چشم مراجعه فرمایید.
پس از جراحی امکان مسافرت رفتن با ماشین و قطار وجود دارد. اما در شرایطی که در چشم گاز و هوا تزریق شده ، از مسافرت کردن با هواپیما خودداری نمایید.
۲ الی ۳ هفته پس از عمل به منظور محافظت از چشم های خود روز ها از عینک و شب ها از شیلد ( محافظ پلاستیکی ) استفاده نمایید. شما می توانید شیلد را با آب و صابون شستشو دهید.
به صورت مرتب از دارو و قطره های تجویز شده توسط پزشک استفاده کنید و به صورت خودسرانه مصرف آن را قطع نکنید.
در جلسات معاینه پس از عمل دارو های مصرفی را همراه خود داشته باشید که توسط پزشک کنترل شوند.
برای پاک کردن نواحی اطراف چشم خود از پنبه تمیز استفاده کنید. توجه داشته باشید که اصلا از پارچه های خشن و دستمال کاغذی استفاده نکنید. این کار ممکن است موجب خراش قرنیه گردد.