علت دو بار پریود شدن در ماه

طبیعی است که زنان بالغ یک چرخه قاعدگی داشته باشند که از ۲۴ تا ۳۸ روز متغیر است و برای دختران نوجوان چرخه ای دارد که ۳۸ روز یا بیشتر طول می کشد. اما در هر زن متفاوت است و چرخه هر فرد می تواند از ماه به ماه دیگر متفاوت باشد.


در طی چند ماه ، چرخه قاعدگی شما ممکن است بیشتر یا کمتر از ماه قبل ادامه داشته باشد ، یا ممکن است زودتر یا دیرتر از قبل شروع شود. بعضی اوقات ، حتی ممکن است در یک ماه دو دوره داشته باشید. اگر چرخه های شما در انتهای کوتاه تر از طیف قرار دارند ، می توانید دوره خود را در ابتدا و پایان ماه بدون دلیل نگرانی انجام دهید.

اما اگر خارج از چرخه قاعدگی خود خونریزی را تجربه می کنید و گمان می کنید دوره دوم را تجربه کرده اید ، اولین کاری که باید انجام دهید این است که تشخیص دهید آیا لکه بینی یا خونریزی قاعدگی است:

اگر دچار خونریزی قاعدگی هستید ، به عنوان دوره پریود نیز شناخته می شود ، انتظار دارید که هر چند ساعت یک پد یا تامپون خیس شود. خون ممکن است قرمز تیره ، قرمز ، قهوه ای یا صورتی باشد.

در صورت مشاهده لکه بینی ، به اندازه کافی خونریزی نمی کنید تا یک پد یا تامپون پر شود. خون ناشی از لکه بینی معمولاً قرمز تیره یا قهوه ای است. بعد از اینکه مشخص کردید که لکه بینی دارید یا خونریزی قاعدگی دارید ، می توانید در مورد آنچه ممکن است باعث افزایش خونریزی شما شود ، تحقیق کنید.

علت پریود شدن دوبار در ماه,علت دو بار پریود شدن در ماه
علت پریود شدن دوبار در ماه

علل دو بار پریود شدن در ماه :

افزایش خونریزی شما ممکن است ناشی از چرخه قاعدگی کوتاهتر یا مشکل سلامتی باشد که باعث خونریزی واژن شود.

علل چرخه کوتاه تر :

اگر چرخه شما به طور ناگهانی کوتاه تر شود ، می تواند ناشی از هر یک از موارد زیر باشد:

تخمک گذاری (عدم تخمک گذاری)

پرکاری تیروئید

کم کاری تیروئید

شروع یائسگی

بلوغ

فیبروم یا کیست رحم

فشار

از دست دادن و یا به دست آوردن وزن شدید

پیشگیری از بارداری

بیماری

شرایطی که باعث خونریزی اضافی می شود :

اگر معمولاً یک چرخه منظم دارید ، تغییر در چرخه شما (مانند دو دوره ناگهان در یک ماه ) می تواند وضعیت پزشکی را نشان دهد. برخی از شرایط سلامتی باعث خونریزی می شود که می تواند برای یک دوره اشتباه شود:

– بارداری می تواند باعث لکه بینی شود. لکه بینی در دوران بارداری می تواند طبیعی باشد ، اما باید در مورد هرگونه خونریزی در دوران بارداری به پزشک خود بگویید.

– عفونت های مقاربتی می توانند باعث ترشح و خونریزی شوند.

– سقط جنین می تواند باعث خونریزی شدید شود. اگر گمان می کنید باردار هستید و شروع به خونریزی مشابه با یک دوره دارید ، با پزشک خود تماس بگیرید.

عوامل خطر :

اگر سابقه خانوادگی فیبروم ، کیست یا یائسگی زودرس دارید ، در معرض خطر ابتلا به دو پریود در یک ماه قرار دارید.

اگر درد در ناحیه تحتانی شکم خود را که بعد از چند روز از بین نمی رود ، تجربه کنید.

دوره های سنگین

بین لکه بینی یا خونریزی بین دوره ها ، که اغلب به مدت دو دوره در یک ماه اشتباه می شود.

تجربه درد در هنگام مقاربت جنسی

گرفتگی قاعدگی بیش از حد طبیعی دارد

در طول دوره خود متوجه لخته های تیره شوید.

بیشتر بخوانید: راههای کاهش درد پریود

عوارض دو بار پریود شدن در ماه :

یکی از تأثیرات سلامتی خونریزی مکرر کم خونی است که به دلیل کمبود آهن در خون شما رخ می دهد. پزشک شما می تواند میزان آهن شما را بررسی کند در حالی که آزمایش های دیگری انجام می دهد تا علت خونریزی غیر طبیعی شما مشخص شود.

علائم کم خونی می تواند شامل موارد زیر باشد:

خستگی

سردرد

ضعف

سرگیجه

تنگی نفس

ضربان قلب نامنظم