02 May 2021
May 2, 2021

عفونت کلیه

0 Comment

عفونت کلیه

عفونت کلیه که پیلونفریت نیز نامیده می شود، زمانی رخ می دهد که باکتری یا ویروس در یک یا هر دو کلیه باعث بروز مشکل شود. این نوعی عفونت سیستم ادراری (UTI) می باشد. وظیفه اصلی کلیه های شما، دفع ضایعات و گرفتن آب اضافی از خون است. کلیه ها بخشی از سیستم ادراری شما بوده و ضایعات مایع (ادرار) را به وجود آورده و آن را از بدن دفع می کنند. سیستم ادرار شما شامل بخش های ذیل می باشد: ( دکتر کلیه در زاهدان )

کلیه ها: ضایعات را از خون گرفته و تبدیل به ادرار می نماید.
میزنای: این لوله های ریز، ادرار را به مثانه حمل می کنند.
مثانه: ادرار را ذخیره می کند.
مجرای ادرار: این لوله ها، ادرار را از مثانه به خارج از بدن هدایت می کنند.
اگر هریک از این بخش ها، آلوده به میکروب شود، عفونت سیستم ادراری اتفاق می افتد. اغلب اوقات، نخست مثانه عفونی می شود. این موقعیت، دردناک است ولی معمولاً جدی نمی باشد.

ولی اگر باکتری یا ویروس های مخربی به بالای میزنای شما راه پیدا کند، می تواند منجر به عفونت کلیه شود. درصورت عدم درمان، عفونت کلیه ، به یک مشکل تهدید کننده زندگی تبدیل می شود.

علائم عفونت کلیه (پیلونفریت)
علائم عفونت کلیه عبارتند از:

خون یا چرک در ادرار
تب و لرز
کاهش اشتها
درد در پایین کمر، پهلوها یا کشاله ران
دل درد یا تهوع
ضعف یا خستگی
گاهی بیمار علائم عفونت مثانه، از قبیل موارد زیر را نیز تجربه می کند:
سوزش یا درد در هنگام ادرار کردن
اضطرار در ادرار کردن درست بعد از تخلیه مثانه
ادرار بدبو یا کدر
درد در زیر شکم
ادرار کردن بیش از تعداد دفعات نرمال
درصورت مواجهه با هریک از این علائم، بخصوص علائم مربوط به عفونت مثانه، به پزشک مراجعه نمایید.

علل عفونت کلیه :
عفونت کلیه معمولاً با عفونت مثانه شروع شده و به کلیه ها گسترش می یابد. باکتری با نام E.coil در اغلب موارد، علت ابتلا می باشد. باکتری و ویروس های دیگر نیز می توانند باعث عفونت کلیه شوند.

گاهی اوقات در موارد نادر، عفونت کلیه از طریق پوست اتفاق افتاده، به خون وارد شده و به کلیه راه پیدا می کند. گاهی در موارد بسیار نادر، پس از جراحی کلیه ، عفونت در این اندام حادث می شود.

فاکتورهای خطر عفونت کلیه :
هر فردی ممکن است به عفونت کلیه دچار شود، ولی از آنجایی که میزان ابتلا به عفونت مثانه در زنان نسبت به مردان بیشتر است، عفونت کلیه باز هم در زنان در مقایسه با مردان، بیشتر اتفاق می افتد.

مجرای ادرار زن کوتاه تر از مرد بوده و به واژن و مقعد نزدیکتر است. این بدان معناست که ویروس و باکتری ها، راحت تر به مجرای ادرار می رسند و زمانی که این کار را انجام دادند، می توانند در کلیه گسترش پیدا کنند.

زنان باردار در برابر عفونت مثانه ، مستعدترند. این به دلیل تغییرات هورمونی و فشاری است که نوزاد به مثانه و میزنای مادر وارد کرده و جریان ادرار را کند می کند.

هر مشکلی که مانع جریان یافتن ادرار از مثانه شود، می تواند شانس عفونت کلیه را بالا ببرد. این موارد عبارتند از:

انسداد در مجرای ادرار مثل سنگ کلیه یا پروستات بزرگ شده
موقعیت هایی که از تخلیه کامل مثانه جلوگیری می کنند.
مشکل در ساختار مجرای ادرار
رفلاکس وزیکویورترال (VUR) که در آن، ادرار از مثانه به عقب یعنی به سمت کلیه ها برمی گردد.
آسیب عصبی در مثانه
عفونت پروستات
کاتتر ادراری ، لوله ای که برای تخلیه ادرار به سمت پیشابراه شما می رود.
سیستم ایمنی ضعیف شده مثل مورد مربوط به دیابت نوع دوم
تشخیص عفونت کلیه :
پزشک پس از مطرح کردن سوالاتی درباره علائم شما ، تست های زیر را انجام می دهد:

تجزیه و تحلیل ادرار جهت یافتن خون، چرک و باکتری در ادرار
کشت ادرار جهت تشخیص نوع باکتری موجود
اولتراسوند یا سی تی– این تست ها جهت بررسی انسداد در مجرای ادرار انجام می شود. درصورتی که درمان ظرف ۳ روز نتیجه بخش نباشد، پزشک آزمایشات زیر را انجام می دهد:
سیستواورتروگرام (VCUG)– نوعی اشعه X برای جستجوی مشکل در پیشابراه و مثانه . پزشکان اغلب از این تکنیک در کودکان دارای رفلاکس وزیکویورترال استفاده می کنند.
آزمایش مقعدی دیجیتال (برای مردان)– پزشک انگشت چرب شده را جهت یافتن پروستات متورم شده وارد مقعد می کند.
سینتی گرافی اسید دی مرکاپتوسوکسینیک (DMSA)– در این روند از ماده رادیواکتیو برای نشان دادن عفونت و آسیب کلیه استفاده می شود.

مشکلات مربوط به عفـونت کلیه :
درصورت عدم درمان ، عفونت کلیه می تواند باعث بروز مشکلات جدی از قبیل موارد زیر شود :

آسیب دیدگی کلیه : گاهی ادرار در داخل بافت کلیه جمع شده و یک دمل را در داخل آن ایجاد می کند. گاهی باکتری به بخش های دیگر بدن گسترش می یابد. این امر به فشارخون بالا، بیماری مزمن و نقص عملکرد کلیه منجر می شود.
گندخونی ( سپتیسمی) : وقتی باکتری از کلیه به خون راه پیدا می کند، می تواند از طریق خون به اندام های بدن شما راه پیدا کند. این یک موقعیت اورژانسی بوده و باید فوراً درمان شود.
عفونت شدید : عفونتی به نام پیلونفریت آمفیزماتو (EPN) ، بافت کلیه را تخریب کرده و گاز سمی را در آن تشکیل می دهد. این اغلب در افراد مبتلا به دیابت رخ می دهد.
مشکلاتی در بارداری : احتمال زایمان زودرس یا نوزاد کم وزن، در زنانی که در حین بارداری مبتلا به عفونت کلیه می شوند بیشتراست. همچنین احتمال بروز مشکلات کلیه در این افراد بیشتر می باشد.
درمان عفـونت کلیه ( پیلونفریت )
پزشک آنتی بیوتیک ها را جهت مصرف در یک دوره یک یا دو هفته ای تجویز می کند. علائم شما باید ظرف چند روز بهبود یابد، ولی حتماً تمام داروها را مصرف کنید.

درصورت ابتلا به عفونت شدید، باید در بیمارستان بستری شده و آنتی بیوتیک ها به صورت درون وریدی از طریق سرنگ، تزریق شوند.

اگر عفونت کلیه بازگشت داشته باشد، احتمالاً مشکلی در ساختار مجرای ادرار شما رخ داده است. پزشک، شما را نزد یک متخصص مثل یک اورلوژیست می فرستد. این نوع بافت ها اغلب به جراحی نیاز دارند.

درمان های خانگی عفـونت کلیه :
در حین ابتلا به عفونت می توانید اقداماتی را در منزل، جهت بهتر شدن حالتان انجام دهید :

مقدار زیادی مایعات جهت بیرون راندن میکروب ها، بنوشید.
بیشتر استراحت کنید.
داروی مسکن مثل استامینوفن مصرف کنید. از مصرف آسپرین، ایبوپروفن یا ناپروکسن، خودداری کنید، چون این داروها می تواند خطر مشکلات کلیه را افزایش دهد.
بر روی کمر، شکم و پهلوها، پد گرم کننده قرار دهید..