04 Apr 2020
April 4, 2020

سپتورینوپلاستی

0 Comment

عمل سپتورینوپلاستی

سپتورینوپلاستی : بینی به علت نقش بسزایی که در عملکرد تنفسی و زیبایی صورت افراد دارد بسیار حائز اهمیت است به نحوی که وجود کوچکترین مشکل در ظاهر آن، زیبایی چهره فرد را تحت تاثیر قرار داده و وجود مشکلات عملکردی در تنفس افراد اختلال ایجاد می کنند. ( جراحی بینی )

رینوپلاستی یا همان جراحی زیبایی بینی با هدف برطرف کردن ایرادات ظاهری بینی و سپتوپلاستی یا جراحی انحراف بینی با هدف رفع انحراف موجود در تیغه بینی یا سپتوم انجام می شوند. سپتورینوپلاستی تلفیقی از دو جراحی رینوپلاستی و سپتوپلاستی است که طی انجام آن ایرادات ظاهری و انحراف بینی به طور همزمان برطرف شده و به این ترتیب ظاهر بینی و مشکلات عملکردی آن برطرف می شود.

عمل سپتورینوپلاستی چه مزایایی دارد؟
این جراحی دارای مزایای بیشماری است که به تعدادی از آن ها در ذیل اشاره کرده ایم:

در فرم بینی و صورت تعادل ایجاد می کند.
موجب بهبود جریان تنفسی بینی می شود.
با انجام این جراحی افراد از ظاهر خود تجسم بهتری داشته و به این ترتیب اعتماد به نفسشان افزایش خواهد یافت.
موجب بهبود تنفس، رفع مشکلات تنفسی و تغییر ظاهری بینی می شود.
با انجام آن مشکلاتی همچون خر و پف درمان می شود.
بین بینی و دیگر اجزای صورت هماهنگی به وجود می آید.
دلایل انحراف سپتوم چیست؟
آسیب های ناشی از ضربات وارده به بینی در حین انجام ورزش های رزمی همچون بوکس یا سوانحی همچون تصادف از شایع ترین علل انحراف تیغه بینی می باشند. از طرفی ممکن است سپتوم بنا به دلایل ارثی و ژنتیکی در طی فرآیند رشد از خط میانی منحرف شده و به یک سمت کج شود.

همچنین اگر بینی نوزاد در حین عبور از کانال زایمانی دچار آسیب شود امکان دارد این موضوع زمینه ساز انحراف بینی در آینده گردد.

انحراف سپتوم مشکلات بسیاری همچون خونریزی مکرر از بینی و گرفتگی بینی را برای افراد به دنبال خواهد داشت در برخی از مواقع نیز با بروز سردرد در افراد همراه خواهد بود.

علاوه بر موارد ذکر شده کجی ظاهری بینی و سینوزیت موجود در افراد نیز ممکن است ناشی از انحراف تیغه بینی باشد که تمامی این عوارض را می توان با عمل سپتوپلاستی برطرف کرد.

نحوه انجام عمل سپتورینوپلاستی
به طور معمول پزشکان برای انجام این جراحی بیمار را تحت بیهوشی عمومی قرار داده و سپس با تکنیک های به خصوص تیغه بینی را صاف کرده و مشکلات ظاهری آن را برطرف می کنند و در نهایت پوست بینی را به جای خود بازگردانده و بخیه می زنند.