01 Sep 2020
September 1, 2020

دیسک گردن

0 Comment

دیسک گردن

دیسک گردن : درد ناحیه گردن می تواند ناشی از علل مختلفی باشد ، اما به طور کلی منشأ درد گردن ممکن است از اجزای تشکیل دهنده خود ستون فقرات گردن اعم از مفاصل ، عضلات و دیسک های بین مهره ای نشأت بگیرد یا این که می تواند ارجاعی بوده و ناشی از آسیب ها و اختلالات موجود در ناحیه سر یا میگرن باشد. ( جراح آندوسکوپیک دیسک )

اگرچه دیسک های بین مهره ای در ناحیه گردن ، همیشه منشأ دردهای گردنی نمی باشند ؛ اما از آن جا که عمدتا درد گردن در بزرگسالان به دنبال آسیب دیسک های مهره ای گردنی اتفاق می افتد ، در مقاله حاضر به بررسی دیسک گردن خواهیم پرداخت.
دیسک گردن چیست ؟

گردن انسان ، از ۷ قطعه استخوانی موسوم به مهره تشکیل یافته است که در میان آن ها ، دیسک هایی تحت عنوان دیسک بین مهره ای واقع شده و امکان حرکت گردن را فراهم می آورد.

لذا می توان گفت که به کمک دیسک های بین مهره ای ، می توان گردن را در جهت جلو ، عقب و اطراف حرکت داده و چرخاند.

از این رو همه افراد دارای دیسک گردن می باشند ؛ حال آن که برخی عوامل ، سبب ایجاد ترک هایی ظریف در دیسک گردن می شوند که این ترک ها به وسیله خود بدن ، ترمیم می گردند.

دیسک گردن

توجه داشته باشید که گاهی اوقات ، شدت ترک یا پارگی به وجود آمده در دیسک به حدی است که امکان ترمیم آن توسط بدن وجود نداشته و در نتیجه ، ترک های موجود به یکدیگر پیوسته شده و به تدریج بزرگ می شوند تا جایی که فشار داخل دیسک ، منجر به انتشار هسته دیسک به بیرون شده و متعاقبا موجب ایجاد فشار بر روی ریشه عصبی و ظهور علائم عصبی می گردد که به این حالت ، پارگی یا فتق دیسک اطلاق می شود.

فتق دیسک گردن ، به دیسک گردن نیز مصطلح است به طوری که غالبا با این نام شناخته می شود.

در این جا باید خاطر نشان نمود که دکتر محمد ابراهیم طاهریان متخصص ارتوپد و از بهترین جراحان ستون فقرات تهران می باشند. ایشان با تکیه بر تجارب فراوانی که در این حوزه حوزه کسب نموده اند ، درمان کلیه بیماری های ارتوپدی و انواع دیسک و به طور کلی رهایی از دردهای مزمن گردنی را برای مراجعین محترم خود ممکن ساخته اند.
علل دیسک گردن

آسیب دیسک های بین مهره ای ، یا به صورت تدریجی رخ می دهد یا این که طی یک پروسه فرسایشی به وقوع می پیوندد.

در برخی موارد نیز به صورت ناگهانی و در پی برخورد ضربات در تصادفات و مواردی از این قبیل ، اتفاق خواهد افتاد.
علائم دیسک گردن

دیسک گردن ، بسته به میزان آسیب و بیرون زدگی دیسک و نیز فشاری که به نخاع یا ریشه های عصبی وارد می آورد ؛ می تواند علائم مختلفی به همراه داشته باشد.

البته ناگفته نماند که دیسک گردن در برخی افراد ممکن است فاقد علائم باشد.

دیسک گردن

از علائم رایج دیسک گردن می توان به موارد ذیل اشاره نمود :

درد و خشکی موضعی در ناحیه گردن
درد در نواحی شانه ، بازو و بین دو کتف
درد در ناحیه دست با درجات مختلفی از ضعف و اختلال حس
اختلال در راه رفتن
اشکال در دفع ادرار و مدفوع

درمان دیسک گردن

در حالت کلی درمان دیسک گردن ، از طریق درمان های غیرتهاجمی ( غیرجراحی ) و تهاجمی ( جراحی ) درمان پذیر است.

لازم به ذکر است عمدتا دیسک گردن به درمان های غیرتهاجمی ، پاسخگو می باشد ، اما در صورت عدم پاسخوگویی به این نوع از درمان ها و بقای درد ، اقدامات لازم در راستای جراحی دیسک گردن انجام خواهد پذیرفت.

توجه داشته باشید که گاهی اوقات ، با توجه به وضعیت بیمار ممکن است در همان ابتدای ارجاع بیمار به جراح ستون فقرات ؛ درمان های جراحی برای وی در نظر گرفته شود.