خطرات امواج موبایل برای نوزادان

درباره تاثیر تلفن‌های همراه بر نوزادان و میزان اثرگذاری آن مناقشه بسیاری وجود دارد. از سویی مطالعات زیادی روی امواج تلفن همراه نشان از ارتباط آن با سرطان و بسیاری از بیماری‌های بیولوژیکی دارد. در سال ۲۰۱۱ سازمان جهانی بهداشت این امواج را «سرطان زا» نامید. از سوی دیگر برخی تحقیقات انجام شده تاکنون نشان می‌دهد امواج موبایل در کوتاه مدت خطر جدی برای سلامت شما و کودکتان در استفاده از تلفن همراه ندارند.


مطالعات درباره تاثیر امواج موبایل بر نوزادان
دو مطالعه مرتبط ارتباط احتمالی قرار گرفتن جنین در معرض امواج موبایل و بروز مشکلات رفتاری، از جمله بیش فعالی را نشان می‌دهد. اما مشکلات رفتاری می‌تواند دلایل متعددی نیز داشته باشد از جمله عدم توجه والدین به کودک در هنگام استفاده از موبایل.
متخصصان نگران هستند که مغز نوزادان به دلیل جمجمه نازک‌تر ممکن است در برابر تاثیرات پرتوی ساطع شده توسط تلفن‌های همراه آسیب پذیرتر باشد. مطالعات مدل سازی شده نشان داده مغز نوزادات تابش بیشتری نسبت به بزرگسالان جذب می‌کند.

مادر با نوزاد در آغوش در حال استفاده از موبایل

تحقیقات نشان می‌دهد تلفن‌های همراه دقیقا همان فرکانس رادیویی مایکروویو را برای پخت غذا از خود ساطع می‌کنند. درست است که میزان برق یا توان مصرفی این دو وسیله متفاوت است اما دقیقا همان تابش است.
تلفن‌های همراه و تلفن‌های بی‌سیم از اشعه فرکانس رادیویی RF برای ارسال پیام استفاده می‌کنند. RF با انواع دیگر اشعه مانند اشعه ایکس متفاوت است. تلفن‌های همراه به آنتن‌های کوچک مجهز شده‌اند. این آنتن‌ها سیگنال‌هایی به برج‌های سلولی منطقه ارسال می‌کنند تا امکان ارسال و دریافت داده‌ها فراهم شود. طول موج نامرئی به همه چیز در اطراف منبع از جمله بدن شما جذب می‌شود. عوارض جانبی احتمالی قرار گرفتن در معرض اشعه تلفن شامل تومور مغزی، خستگی، سردرد، افزایش ضربان قلب و سایر سرطان‌هاست. بیشتر بخوانید: تاثیر موبایل بر جنین در بارداری
چطور نوزاد را از امواج موبایل محافظت کنید
خبر خوب این است که مواردی وجود دارد که می‌توانید برای محافظت خود و فرزندتان از امواج موبایل استفاده کنید. برای درک تاثیرات امواج بر سلامت ابتدا باید بدانید تلفن‌های همراه چطور کار می‌کنند. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها درباره امواج موبایل چنین توضیح می‌دهد:
برای پیشگیری از قرار گرفتن نوزاد و کودک در مقابل امواج تلفن همراه، زمانی که وسیله را در اختیارش قرار می‌دهید آن را در حالت پرواز قرار دهید.
زمانی که از اینترنت موبایلتان استفاده نمی‌کنید وایرلس و اینترنتش را خاموش کنید تا میزان امواج گوشی کاهش پیدا کند. برای اولین قدم حتما وای فای گوشی را هنگام خواب خاموش کنید.
به منظور جلوگیری از افزایش قرار گرفتن در معرض تابش در جایی که پوشش وای فای ضعیف است از آن استفاده نکنید. درباره تاثیر امواج موبایل بر سقط جنین بیشتر بخوانید.
هنگام استفاده از تلفن همراه از بلندگو یا هدفون استفاده کنید. برای محافظت از کودک در برابر اشعه به هیچ عنوان نباید از تلفن همراه استفاده کند اما در صورتی لزوم بهتر است از بلندگو برای گفتگوی کودک با تلفن همراه استفاده شود.
بهتر است بیشترین فاصله را با تلفن همراه داشته باشید تا از میزان قرار گرفتن در معرض اشعه جلوگیری کنید. به عنوان مثال زمانی که نوزاد در بغل شماست از تلفن همراه استفاده نکنید و آن را در گهواره با کالسکه نوزاد قرار ندهید.
همه سازندگان موبایل توصیه می‌کنند تلفن همراهتان را دست کم ۵ میلی‌متر از بدن یا مغزتان دورتر نگهدارید. البته این فاصله در مورد برخی گوشی‌ها به ۱۰ میلی‌متر می‌رسد.
نوزاد در حال استفاده از موبایل
میزان امواج موبایل چقدر است؟
موبایل مانند سایر موارد روزمره سطح امواج رادیویی به نام امواج الکترومغناطیسی غیریونیزان دارد. تلویزیون، کامپیوتر و مایکروویو نیز از این امواج تولید می‌کنند. پرتوهای غیریونیزه بسیار خفیف‌تر از تشعشع یونیزه کننده است که توسط اشعه ایکس، دستگاه‌های پرتودرمانی و اسکنر سی تی اسکن منتشر می‌شود. کارشناسان بر این باورند که بعید است اشعه غیریونیزه به جنین متولد نشده آسیب برسانند.
هر تلفن همراه با توجه به میزان اشعه‌ای که تولید می‌کند رتبه بندی می‌شود. این رتبه مقدار جذب خاص یا SAR گفته می‌شود. مقدار SAR حداکثر مقدار تشعشع هنگام استفاده از تلفن است که در بدن جذب می‌شود.
تمام تلفن‌های همراه در اروپا باید داری مقدار SAR باشند که تضمین می‌کند بیش از ۲ وات در هر کیلوگرم جذب نمی‌کند. هر چه SAR شما بیشتر باشد میزان تشعشع بیشتر جذب می‌شود.
در عمل میزان انرژی ساطع شده توسط تلفن به قدرت سیگنال بستگی دارد. هرچه سیگنال قدرتمندتر باشد انرژی کمتری برای کار با تلفن نیاز دارد و مقدار SAR پایین‌تر است.