08 Jun 2019
June 8, 2019

جراحی بینی گوشتی

0 Comment

جراحی بینی گوشتی

جراحی بینی گوشتی در اصل جراحی ای است که بر روی بینی هایی با پوست ضخیم و غضروف ظریف انجام می شود .در روش های قدیمی ، جراح بینی نمی توانست کار خاصی بر روی بینی های گوشتی انجام دهد زیرا غضروف های بینی گوشتی ضعیف هستند. ( جراح بینی شیراز )

و اگر بریده یا تراشیده شوند برای مدت زمان کوتاهی کوچک و زیبا هستند و با گذشت زمان و عملکردهای پوست بینی ، نوک بینی دچار افتادگی می شود .

به همین دلیل در گذشته اغلب متقاضیانی که بینی گوشتی داشتند از نتیجه جراحی بینی ناراضی بودند و معتقد بودند فرم بینی پس از گذشت مدتی مانند سابق می شود .

اما امروزه از تکنیک های جدید برای تقویت غضروف بینی گوشتی استفاده می شود که این امر منجربه زیبایی بیشتر فرم بینی و عدم برگشت پذیری نتیجه عمل بینی گوشتی می شود .

دقت داشته باشید که منظور از تکنیک های جدید ، گرافت و تکنیک های تقویت غضروف می باشد نه روش جراحی بینی ، بنابراین جراحی بینی گوشتی با لیزر امکانپذیر نیست.

جراحی بینی گوشتی با لیزر

لیزر نوعی روش درمانی برای مشکلات پوستی بینی است و اصلاً نقشی در تغییر فرم یا کوچک کردن بینی ندارد .

برای تغییر فرم بینی و اعمال اصلاحات ، نیاز است که جراح بینی به ساختار بینی دسترسی داشته باشد و بخشی از غضروف بینی را بتراشد یا در صورت نیاز از تکنیک های تقویت غضروف استفاده کند.

در نتیجه لیز که روشی غیرتهاجمی است ، کاربردی در جراحی بینی ندارد و تنها برای رفع مشکلات سطح پوست بینی مناسب است .
بینی گوشتی چیست ؟

همانطور که گفته شد بینی هایی که پوست ضخیم و غضروف کمی دارند در اصطلاح بینی گوشتی نامیده می شوند .

ضخیم بودن پوست بینی محدودیت هایی در فرم دهی بینی ایجاد می کند .

منظور از محدودیت این نیست که فرم بینی گوشتی زیبا نمی شود یا نمی توان بینی را به خوبی فرم داد بلکه محدودیت به معنای عدم فرم دهی فانتزی یا فرم دهی عروسکی بینی گوشتی است .

بینی های گوشتی بهتر است به طور طبیعی جراحی شوند تا نتیجه زیباتری داشته باشند.

بسیاری از بیماران به دلیل اینکه فرم دهی بینی گوشتی دارای محدودیت است از انجام رینوپلاستی خودداری می کنند اما در صورت انتخاب یک جراح بینی ماهر ، بینی گوشتی به بهترین نحو ممکن فرم داده می شود و فرم بینی جراحی شده از فرم اولیه بینی ، بسیار زیباتر می شود .

ورم بعد از جراحی بینی گوشتی

برای انجام جراحی بینی گوشتی ، ابتدا بیمار بیهوش شده و سپس جراح بینی تعدادی برش در درون بینی و یک برش بسیار کوچک نیز بر روی ناحیه کلوملا ایجاد می کند.

بعد از ایجاد برش های لازم، پوست بینی به کمک ابزارهای مخصوص بالا نگه داشته شده و جراح بینی اصلاحات لازم را در بینی انجام می دهد.

برای انجام جراحی بینی گوشتی اغلب نیاز به استفاده از تکنیک گرافت گذاری می باشد.

گرافت از غضروف خود بیمار گرفته شده و معمولاً از ناحیه گوش برداشته می شود.

انجامی تمامی این اقدامات و دستکاری کردن ساختمان بینی منجر به ایجاد ورم در بینی می گردد.

لازم به ذکر است که ورم ناشی از جراحی بینی گوشتی به مراتب بیشتر از ورم ایجاد شده بعد از جراحی بینی استخوانی می باشد و دلیل آن نیز پوست ضخیمی است که بینی گوشتی دارد.
کاهش ورم بینی بعد از جراحی بینی گوشتی

سر خود را با قرار دادن دو یا سه بالشت در زیر آن، بالاتر از سطح بدن نگه دارید.
از خوردن مواد غذایی جویدنی و سفت بپرهیزید.
آبمیوه های طبیعی و تازه بنوشید.
از فین کردن، عطسه، گریه و خنده شدید خودداری کنید.
از چسب بینی استفاده نمایید.

نتیجه جراحی بینی

جراحی بینی طبیعی : در بینی های طبیعی زاویه نوک بینی تا لب حدود ۹۰ الی ۹۵ درجه است و قوسی در بینی ایجاد نخواهد شد. این جراحی بیشترین طرفدار را در آقایان به خود اختصاص داده است.

افرادی که تنها خواستار اصلاح ایرادات بینی خود هستند یا نمی خواهند مشخص باشد که جراحی زیبایی انجام داده اند، اقدام به جراحی بینی طبیعی می کنند.

برای انجام این جراحی نوع بینی مهم نیست و همه افراد با هر نوع بینی از این جراحی نتایج مطلوبی کسب می نمایند.

جراحی بینی فانتزی : جراحی بینی فانتزی یکی از رایج ترین جراحی ها در میان بانوان است. در این جراحی در ناحیه پل بینی قوس زیبایی ایجاد خواهد شد و نوک بینی سربالا می شود.

لازم به ذکر است فرد متقاضی برای انجام جراحی بینی فانتزی باید انتظار معقولانه ای از جراح بینی خود داشته باشد. چرا که این جراحی پر ریسک است و در صورتی که بینی بیش از حد کوچک شود، علاوه بر به هم ریختن تناسبات صورت، موجب بروز مشکلات تنفسی نیز خواهد شد.

جراحی بینی فانتزی تنها برای بینی های استخوانی مناسب است، چرا که در افرادی که دارای بینی های گوشتی هستند به دلیل ضخامت بالای پوست آنها، هنر دست جراح به خوبی قابل مشاهده نیست.

جراحی بینی نیمه فانتزی : بینی های نیمه فانتزی برای افرادی مناسب است که خواستار فانتزی شدن بینی خود نیستند، اما در مقابل نمی خواهند که بینی آنها طبیعی شود. به همین جهت اقدام به جراحی بینی نیمه فانتزی می کنند.

این جراحی نیز مانند جراحی بینی فانتزی بیشتر مناسب افرادیست که بینی استخوانی دارند.
اهمیت انتخاب جراح بینی خوب و با تجربه

در بسیاری از موارد، افراد به دلیل انتخاب جراح بینی کم تجربه، از نتیجه جراحی بینی خود راضی نیستند و یا دچار عوارضی چون اختلالات تنفسی می شوند.

از آنجایی که جراحی بینی از جراحی های فوری و ضروری نیست، بنابراین فرد متقاضی از وقت و زمان کافی برای انتخاب جراح بینی خوب برخوردار است.

لازم به ذکر است تنها تحصیلات عالی رتبه نشانی بر خوب بودن جراح نیست. برای انتخاب جراح بینی خوب، مشاهده نمونه کارهای ایشان از اهمیت بالایی برخوردار است. چه بسا یک جراح بینی در انجام جراحی بینی استخوانی از مهارت کافی برخوردار است اما در انجام جراحی بینی گوشتی موفق نیست و قادر به کسب نتایج مطلوب نمی باشد.

افرادی که از نتیجه جراحی بینی خود راضی نیستند یا در جراحی بینی اولیه خود دچار عوارض جانبی شده اند مجبور به انجام جراحی بینی ترمیمی خواهند شد.

مشکلاتی که ممکن است بر اثر انتخاب جراح بینی کم تجربه به وجود آید عبارتند از:

برطرف نشدن تمام ایرادات بینی چون قوز و انحراف
ایجاد مشکلات تنفسی ناشی از جراحی بینی اولیه
بیش از حد سربالا یا خوکی شدن بینی
بیش از حد کوچک شدن بینی و غیره.

لازم به ذکر است، هزینه جراحی بینی ترمیمی به دلیل پیچیدگی آن، بیشتر از جراحی بینی اولیه می باشد. همچنین برای انجام جراحی بینی ترمیمی باید حداقل یکسال از جراحی بینی اولیه گذشته باشد تا بینی کاملا ترمیم شده و ایرادات بینی به خوبی قابل تشخیص باشد.