02 May 2021
May 2, 2021

جراحی بینی شکسته

0 Comment

همه چیز در مورد جراحی بینی شکسته

جراحی بینی شکسته : یک بینی شکسته ، به ترک یا شکستگی در استخوان های بینی اطلاق می شود. این شکستگی یا ترک خوردگی اغلب در پل بینی رخ داده و غضروف مجاور به خصوص سپتوم را نیز درگیر می کند. سپتوم بینی، دیواره انعطاف پذیری است که سوراخ های بینی را به دو قسمت تقسیم می کند. ( جراح بینی کرج )

در یک شکستگی ملایم، تورم و خونریزی جزئی در بینی ایجاد می شود. در شکستگی های شدید بدشکلی قابل ملاحظه ای در بینی رخ می دهد. بینی اغلب از موقعیت خط میانی خود منحرف می شود. همچنین شکستگی با این شدت بزرگی، خونریزی بیشتر، انسداد سوراخ های بینی و حتی جریان هوای ناقص را به همراه دارد.

چه عواملی باعث شکستگی بینی می شود؟
آناتومی بینی و موقعیت آن بر روی صورت، آن را به هدف اصلی وارد آمدن آسیب های مختلف تبدیل کرده است. بینی شکسته، ۴۰ درصد شکستگی های صورت را شامل می شود.

بنابراین هر فعالیتی که دارای توان بالقوه برای ایجاد آسیب های صورت باشد، خطر وقوع شکستگی بینی را افزایش می دهد. برخی از این عوامل بالقوه عبارتند از:

ورزش های برخوردی
دعواهای فیزیکی
تصادفات خودرو
زمین خوردن
عوارض جانبی ناشی از شکستن بینی چیست؟
عواقب و پیامدهای شکستن بینی به دامنه شدت آن وابسته است. برخی از عوارض جانبی مرتبط با شکستگی بینی عبارتند از:

سپتوم کج: انحراف سپتوم زمانی رخ می دهد که سپتوم بینی از موقعیت استاندارد خود خارج شود. این باعث باریک شدن مجاری هوا و دشوار شدن تنفس می شود.
بینی کج: این مشکل ظرف ۱۰ تا ۱۴ روز بعد از شکستگی بینی به راحتی قابل درمان می باشد. اگر درمان ظرف این مدت زمان صورت نگیرد، بینی کج باقی مانده و رینوپلاستی مورد نیاز خواهد بود.
هماتوم سپتوم: این زمانی رخ می هد که توده های خون در بینی شکسته تجمع پیدا کنند و یک یا هر دو سوراخ بینی را مسدود نمایند. این یک موقعیت اضطراری بوده و برای جلوگیری از آسیب دیدگی غضروف باید بلافاصله تخلیه با جراحی انجام شود.
شکستگی غضروف: غضروف بافت نرم بینی شما می باشد که در اثر قرار گرفتن تحت تاثیر یک ضربه قدرتمند دچار آسیب دیدگی می شود.
عفونت: اختلال در ساختار بینی، باعث می شود که این اندام در برابر حمله باکتری ها مستعد شود. این عفونت گاهی به سینوس های مجاور، استخوان های صورت و حتی به مغز گسترش می یابد.
تغییر حس بویایی: تمام شکستگی های بینی، خطر آسیب حس بویایی را به همراه دارند. این در دامنه ای از کاهش توانایی بویایی تا از دست رفتن کامل حس بویایی گسترده است.

چگونه می توان بینی شکسته را در منزل مدیریت کرد؟
اگر آسیب دیدگی بینی شما مشکلات قابل ملاحظه ای را بر جای نگذاشت، می توانید قبل از مراجعه به پزشک توصیه های زیر را اجرا کنید:

استفاده از کیسه های یخ
مصرف داروی مسکن
کنترل خونریزی بینی: نشستن و در دست گرفتن بخش نرم بینی و به عقب متمایل نمودن سر
کاهش تورم: با بالا نگه داشتن سر از طریق قرار دادن چند بالش در زیر سر، در هنگام خوابیدن
چگونه می توان بینی شکسته را درمان نمود؟
برخی دستاوردها برای مدیریت کردن بینی شکسته عبارتند از:

داروها
این داروها شامل برخی داروهای ضددرد از قبیل استامینوفن می باشد که باعث تسکین درد می شود. از آنجایی که در این شرایط، بینی در برابر عفونت مستعد است، داروهای آنتی بیوتیک نیز برای شما تجویز می شود.

جراحی
رینوپلاستی: بازسازی بینی به وسیله یک جراح با تجربه، اغلب در درمان بینی شکسته مورد نیاز می باشد. رینوپلاستی به جراح شما اجازه می دهد تا ویژگی های بینی شما را جهت دستیابی به شکلی مطلوب، بهبود بخشد.
رینوپلاستی، با دو تکنیک باز ( ایجاد یک برش کوچک بین سوراخ های بینی) یا تکنیک بسته ( عدم ایجاد برش بر روی پوست) قابل اجرا می باشد. انتخاب تکنیک، به نوع آسیب دیدگی و بدشکلی ایجاد شده و تغییرات مورد نظر شما بستگی دارد.