30 May 2020
May 30, 2020

جراحی بینی شکسته

0 Comment

جراحی بینی شکسته

عمل بینی شکسته از عمل های درمانی محسوب می شود که طی آن استخوان بینی که بر اثر عوامل مختلف همچون ضربه شدید در تصادف یا دعوا دچار شکستگی شده ، اصلاح می شود. زمانی که بینی بر اثر ضربه دچار شکستگی شود ، باید فوراً به پزشک متخصص گوش حلق و بینی مراجعه کنید. چرا که در برخی موارد ممکن است به دلیل برخورد ضربه شدید ، زیر مخاط خون جمع شود و نیاز به تخلیه فوری داشته باشد.

در صورتی که شکستگی منجر به تغییر موقعیت و جا به جایی استخوان بینی نشود نیاز به اقدام خاصی نیست اما اگر استخوان جا به جا شد باید در روز ۴ الی ۱۰ ، نسبت به جا اندازی استخوان اقدام نمایید. هر چه عمل جا اندازی زودتر صورت گیرد ، راحت تر است و نتیجه به مراتب بهتر خواهد بود.

هر چه شدت ضربه بیشتر باشد ، میزان شکستگی نیز بیشتر است و آسیب بیشتری به بینی وارد می شود. جا به جایی غضروف و استخوان بینی ظاهر چهره را تحت تاثیر قرار داده و می تواند منجر به بروز مشکلات تنفسی شود.

عوارض ناشی از شستگی بینی
انحراف بینی
خون ریزی ، ترک خوردگی و ایجاد بدشکلی ظاهری در بینی
پاره شدن غضروف بینی و از بین رفتن تقارن آن
ایجاد تورم و کبودی در اطراف بینی
در صورت لمس بینی ، فرد با درد مواجه می شود.
کجی شدن یا ایجاد قوز به روی بینی
جراحی بینی شکسته به چه صورت انجام می شود ؟
برای انجام این جراحی ابتدا جراح بینی باید عکس های گرفته شده از بینی را با دقت مشاهده کرده و مورد بررسی قرار دهد. برای این جراحی بیمار تحت بیهوشی کامل قرار می گیرد.

این جراحی را می توان هم از طریق بسته و هم از روش باز انجام داد. این موضوع بستگی به سلیقه و نوع مهارت جراح بینی دارد.

غالبا جراحی بینی شکسته حدود دو الی دو ساعت و نیم به طول می انجامد و این مدت به میزان و شدت شکستگی بینی بستگی دارد.

طی این جراحی شکستگی بینی به طور کامل برطرف شده و استخوان یا غضروف به جای اصلی خود برگردانده می شود. با این کار ظاهر بینی اصلاح شده و در صورت نیاز مشکل تنفسی بیمار نیز برطرف خواهد شد.

پس از جراحی ، بینی به مدت ۱۰ روز گچ گرفته می شود. در این مدت توجه داشته باشید که گچ بینی خیس نشود و کوچکترین فشار یا ضربه ای به بینی وارد نشود.