14 Oct 2019
October 14, 2019

جراحی بینی استخوانی

0 Comment

جراحی بینی استخوانی

جراحی بینی استخوانی : امروزه جراحی بینی از پرطرفدارترین جراحی ها در حوزه جراحی های زیبایی تلقی می شود. مقصود از جراحی بینی اصلاح نقایص موجود در ظاهر بینی و همچنین بهبود و تصحیح عملکرد حیاتی بینی ( تنفس ) می باشد.

بینی ها با توجه به جنس پوست و غضروف ؛ به دو دسته بینی های استخوانی و گوشتی تقسیم می شوند ؛ به نحوی که بینی های با غضروف محکم و پوست ظریف در دسته بینی های استخوانی قرار دارند و بینی هایی که پوست ضخیمی داشته و از غضروفی ضعیف برخوردارند در دسته بینی های گوشتی قرار می گیرند.

در این مقاله ما می خواهیم به جراحی بینی استخوانی و هر چه که در ارتباط با آن مطرح است بپردازیم.

ویژگی های بینی استخوانی

بینی های استخوانی افزون بر پوست ظریف و غضروف مستحکمی که دارند ، معمولا دارای یک قوز بر روی پل بینی می باشند که با تکامل رشد غضروف بینی ، برجستگی قوز بینی نیز تشدید می شود.

علل مختلفی از قبیل ژنتیک و برخورد ضربه به بینی می توانند سبب به وجود آمدن قوز در بینی و تشکیل بینی های استخوانی شوند.

نتیجه جراحی بینی استخوانی

بینی های گوشتی به دلیل ویژگی هایی که دارا هستند ، در آن ها امکان ایجاد تغییرات بیش از اندازه بر روی بینی و نیز کوچک کردن بیش از حد بینی ممکن نمی باشد و معمولا بینی های گوشتی را به فرم طبیعی عمل می کنند.

در حالی که بینی های استخوانی به دلیل ویژگی هایی که دارند ، امکان اعمال هر گونه تغییر و اصلاح بر روی آن ها وجود دارد و می توان آن ها را به هر فرمی ( طبیعی ، فانتزی ، نیمه فانتزی ) جراحی کرد.

اهمیت مشاوره قبل از جراحی بینی

لازم به ذکر است که در جراحی بینی یکی از نکاتی که همواره باید رعایت گردد ، حفظ تناسب بینی با دیگر اجزای صورت می باشد که جراح بینی می بایست این مسئله را در حین جراحی به خوبی مدنظر داشته و بر اساس آن عمل جراحی را انجام دهد.

به عنوان مثال چنانچه شخصی از بینی استخوانی برخوردار بوده و تمایل به انجام جراحی بینی فانتزی داشته باشد ، باید توجه داشت که تنها نباید پوست ظریف و غضروف محکم بینی استخوانی را به عنوان لازمه جراحی بینی فانتزی در نظر گرفت ، بلکه به این منظور باید تناسب بینی با اجزای دیگر چهره را نیز در نظر داشت.

زیرا در صورتی که فرم فانتزی بینی ، سبب برهم خوردن تناسب و توازن چهره فرد گردد ، به هیچ عنوان نباید جراحی بینی فانتزی را به این افراد پیشنهاد داد.

بنابراین یکی از توصیه های مهم قبل از جراحی بینی این است که افراد در جلسه مشاوره قبل از جراحی بینی ، به پزشک معالج خود مراجعه کرده و جراحی بینی به فرمی که هارمونی چهره آن ها به هم نخورد ، انجام پذیرد.

مشاوره قبل از جراحی بینی بسیار ضروری می باشد ؛ چرا که در این جلسه ، جراح بینی به بررسی سوابق پزشکی ، ساختمان بینی و مجاری هوایی آن و آنالیز ظاهر بینی بیمار می پردازد و بهترین و مناسب ترین فرم بینی را به وی پیشنهاد می دهد.

مراقبت های بعد از جراحی بینی استخوانی

پس از جراحی بینی استخوانی می بایست جهت تسریع روند بهبودی ، مراقبت ها و نکات ذیل را به درستی رعایت نمایند :

برای اینکه از تشدید تورم بینی بکاهید توصیه می شود ، زمان استراحت دو بالش زیر سر خود بگذارید و به این ترتیب سر را بالاتر از حد بدن نگاه دارید.
آب آناناس و کرفس به شدت در بهبود کبودی و زخم ناشی از عمل موثرند ، لذا بهتر است طی هفته های اول بعد از جراحی بینی ، این نوشیدنی ها را میل نمایید.
فعالیت ها و ورزش های سنگین در هفته های اول پس از جراحی بینی ممنوع می باشد.
نور خورشید موجب می شود تا تورم ناشی از عمل تشدید گردد ، بنابراین افراد پس از جراحی بینی نباید در معرض مستقیم آفتاب قرار گیرند.
مصرف غذاهای پر نمک نیز طی هفته های ابتدایی جراحی بینی بهتر است محدود گردد ، چرا که نمک شدت تورم را افزایش می دهد.

سایر مراقبت ها بعد از جراحی بینی استخوانی

بعد از عمل ، باید برای شستن بینی از سرم های مخصوص شستشوی بینی استفاده کرد.
مصرف صحیح و به موقع داروها و پمادهایی که جراح معالج برای تان تجویز کرده به شدت در کیفیت روند بهبودی موثر می باشد.
به دلیل فشاری که در حین فین کردن به بینی وارد می شود ، توصیه می شود تا چند وقت بعد از عمل بینی از فین کردن خودداری کنید.
رفتن به مکان های پر ازدحام و شلوغ که احتمال اصابت ضربه به بینی ممکن خواهد بود طی هفته های ابتدایی بعد از عمل ، ممنوع می باشد.
گچ یا اسپلینت بینی که با هدف حفاظت از ساختار بینی و همچنین تثبیت فرم جدید بینی بر روی بینی قرار داده می شود ، می بایست تا پایان زمان تعیین شده بر روی بینی قرار داشته و از خیس شدن آن پیشگیری به عمل آید.
تا دو هفته پس از جراحی بینی ، مصرف داروهایی مثل آسپرین و وارفارین که سبب رقیق شدن خون می شوند باید قطع گردد.
مصرف دخانیات و نوشیدن الکل تا ۱۴ روز پس از جراحی بینی ممنوع می باشد ، زیرا می تواند روند ترمیم و بهبودی را مختل کرده و از سرعت روند ترمیم بکاهد.

اهمیت انتخاب جراح بینی

افزون بر جنس پوست و غضروف بینی و رعایت صحیح مراقبت های بعد از عمل ، انتخاب یک جراح بینی ماهر و مجرب در نتیجه جراحی بینی تاثیر بسزایی دارد.

از این رو شما می توانید جهت انتخاب یک جراح بینی متبحر و کار آزموده ، از دوستان و آشنایان تان که قبلا جراحی بینی را انجام داده اند پرس و جو کنید.

همچنین می توانید در گوگل ، بهترین جراح بینی را جستجو کرده و در نهایت لیستی از بهترین جراحان بینی تهیه نمایید.

از میان این جراحان می توانید بهترین آن ها را انتخاب کرده و برای دیدن نمونه کار جراح منتخب ، به سایت و صفحه اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

به منظور مشاهده نمونه کارهای جراح انتخابی تان می توانید به مطب ایشان مراجعه کنید و با مراجعین حاضر در مطب نیز در رابطه با سطح رضایت شان از نتیجه جراحی بینی ، گفتگو نمایید.

نهایتا پس از اطمینان از جراح بینی منتخب ، می بایست در جلسه مشاوره قبل از عمل شرکت کرده و تمامی اهداف و مقاصدتان از انجام جراحی بینی را برای ایشان شرح دهید.

آیا جراحی بینی عوارض دارد ؟

جراحی بینی هیچ گونه عارضه ای در پی ندارد ، از این رو متقاضیان انجام این جراحی می توانند بدون کمترین نگرانی و دلواپسی اقدام به انجام آن نمایند.

البته لازم به ذکر است که تحقق این مسئله ، در گرو انتخاب یک جراح بینی متخصص و متبحر می باشد.

توجه داشته باشید که بروز کبودی و تورم پس از جراحی بینی از عوارض طبیعی این عمل می باشد که نباید از آن نگران بود ، زیرا به تدریج و با گذشت زمان برطرف می شود.

هزینه جراحی بینی استخوانی

هزینه جراحی بینی استخوانی متاثر از عوامل بسیاری می باشد و نمی توان هزینه ای دقیق برای آن ذکر کرد.

از این رو لازم است جهت اطلاع دقیق از هزینه آن ، حتما به جراح بینی مراجعه کرده و پس از انجام بررسی ها و معاینات لازم ، از هزینه دقیق عمل آگاه شوید.

قوز کاذب بینی چیست ؟

قوز موجود در بینی برخی افراد واقعی نیست ؛ بلکه به دلیل فرو رفتگی بینی در قسمت رادیکس ( ناحیه اتصال بینی به استخوان پیشانی ) می باشد.

جراح بینی در اینگونه موارد ، قوز کاذب بینی را با گرافت گذاری در ناحیه رادیکس برطرف می نماید.

آیا بعد از جراحی بینی استخوانی ، ممکن است قوز بینی مجددا بازگردد ؟

خیر ، بعد از جراحی بینی استخوانی به هیچ وجه امکان این که قوز بینی برگردد وجود نخواهد داشت.