جراحی بینی استخوانی

به طور کلی جراحی بینی از لحاظ ساختمان اسکلت و غضروف دو نوع می باشد : جراحی بینی استخوانی و جراحی بینی گوشتی . مشخصات بینی استخوانی : بینی عقابی یا استخوانی ، پلی برآمده به فرم منحنی و خمیده است. رفع برآمدگی یا قوز بینی ، یکی از دلایل اصلی مراجعه افراد برای اقدام به انجام عمل جراحی زیبایی بینی می باشد. ( جراحی زیبایی بینی )

بر اساس اندازه و مقدار برآمدگی پل بینی ، تکنیک جراحی بینی ( جراحی بینی به روش باز و جراحی بینی به روش بسته ) انتخاب خواهد شد.

استخوان و غضروف های بینی های استخوانی ، محکم است و پوست نازکی دارد و در حین جراحی این امکان را به جراح بینی می دهد تا تراش زیبایی بر روی بینی ایجاد نماید.

همچنین باید توجه داشت به دلیل آن که پوست بینی نازک می باشد ، چنانچه کوچکترین ایرادی در انجام جراحی رخ دهد ، به وضوح قابل مشاهده خواهد بود.

روند کاهش میزان ورم و التیام زخم در بینی استخوانی سریع تر است.

برای انجام جراحی بینی ، تنها زیبایی ظاهری بینی را در نظر نگیرید ، چرا که ، اگر هنگام عمل زیبایی بینی ، عملکرد تنفسی بینی آسیب ببیند ، ممکن است که جبران پذیر و قابل برطرف کردن نباشد .

علی رقم این که جراحی بینی استخوانی نسبت به جراحی بینی گوشتی برای پزشک به طور معمول راحت تر است و جراح بینی جای مانور بیشتر، در نمایش مهارت خود دارد ، برای انتخاب جراح بینی تحقیق کنید و با دقت انتخاب نمایید.

عوارض جراحی بینی استخوانی
به طور کلی جراحی بینی اگر توسط یک جراح بینی خوب و ماهر انجام شود هیچ گونه عوارضی نخواهد داشت .

در بینی های استخوانی رفع قوز بینی و کاهش سایز طول بینی بسیار مهم است به همین دلیل بهترین جراح بینی باید به خوبی بتواند بینی را فرم دهد تا بیمار از نتیجه جراحی بینی راضی باشد .

برای فرم دادن بینی ، جراح بینی باید به ساختار بینی دسترسی مستقیم داشته باشد و به طور همزمان تمامی بافت های درگیر در جراحی بینی را کنترل کند به همین دلیل انجام جراحی بینی با لیزر تنها برای تبلیغ است و لیزر جایی در جراحی بینی ندارد.

جراحی بینی استخوانی
جراحی بینی استخوانی

آیا امکان برگشت پذیری پس از بینی استخوانی وجود دارد ؟
برگشت پذیری پس از جراحی بینی استخوانی ، بسیار نادر و غیر معمول است و تنها در صورتی که بعد از جراحی ضربه ای به بینی وارد شود و بینی دچار تروما یا شکستگی بینی بشود ، امکان دارد که ایراداتی در ظاهر بینی مجدداً رویت شود .

انواع روش های جراحی بینی
جراحی بینی استخوانی به دو صورت باز و بسته انجام می شود که در ادامه به اختصار هر یک از این روش ها را توضیح خواهیم داد.

جراحی بینی باز
در جراحی بینی باز برش های ایجاد شده در تیغه میان دو سوراخ بینی که اصطلاحا به آن کلوملا نیز گفته می شود، ایجاد خواهد شد. سپس با استفاده از ابزاری مخصوص پوست از ساختمان بینی فاصله گرفته و تغییرات با توجه به میزان ایرادات بینی و با در نظر گرفتن تناسبات صورت فرد ، ایجاد می شود.

در جراحی بینی به روش باز اشراف و دید جراح به صورت کامل بوده و امکان بروز خطاهایی همچون نامتقارنی یا عوارض تنفسی بسیار کم است. همچنین در این جراحی می توان تمام ایرادات ساده و پیچیده بینی را برطرف نمود.

جراحی بینی استخوانی
جراحی بینی استخوانی

جراحی بینی بسته
در جراحی بینی به روش بسته به بافت بینی آسیبی نمی رسد و برش ها از درون سوراخ بینی ایجاد خواهند شد. از این رو میزان تورم و کبودی پس از جراحی کمتر از جراحی بینی به روش باز می باشد.

نکته حائز اهمیت درباره جراحی بینی به روش بسته این است که تنها برای افرادی مناسب می باشد که بینی آن ها ایراد چندانی ندارد.

همچنین از آنجایی که طی جراحی بینی بسته دید جراح محدود است، معمولا در اولویت دوم جراحان بینی قرار دارد.

همانطور که گفته شد در مقایسه با جراحی بینی باز میزان تورم و کبودی کمتر بوده و دوران نقاهت کوتاه تر است.

البته برای ایجاد تغییر در پره ها، بدون توجه به نوع روش جراحی، برش هایی در آن قسمت ها ایجاد خواهد شد.

عمل بینی استخوانی با لیزر
علی رغم اینکه امروزه تبلیغات بسیاری درباره عمل بینی استخوانی با لیزر به گوش می رسد اما باید آگاه باشید که با وجود تمام پیشرفت های لیزر ، هنوز قادر به ایجاد برش در بافت بدن نیست. بنابراین به این تبلیغات توجه و اعتماد نکنید.

لیزر تنها قادر است پوست بینی را صاف کند و جای بخیه ها را محو نماید.

اهداف جراحی بینی استخوانی
جراحی درمانی بینی : برخی از افراد با مشکلاتی همچون انحراف و پولیپ در بینی خود مواجه هستند که این مشکلات، ایراداتی را در عملکرد تنفسی بینی ایجاد کرده و موجب عوارضی همچون خر و پف در افراد می شوند.

جراحی بینی در این موارد به کمک افراد آمده و با برطرف کردن نواقص موجود در بینی ، عوارضی که به موجب آن ها در فرد ایجاد شده بود را برطرف کرده و نفس کشیدن را برای افراد راحت خواهد کرد.

جراحی زیبایی بینی : بینی به این علت که عضو برجسته صورت است، تاثیر بسیار زیادی در زیبایی چهره افراد دارد.

وجود ایراد در بینی و تناسب نداشتن آن با سایر اجزای صورت، موجب نازیبا شدن چهره فرد شده و اعتماد به نفس او را کاهش می دهد.

جراحی زیبایی بینی با برطرف کردن ایرادات موجود در بینی و شکل دادن آن به فرمی که با سایر اجزای صورت در تناسب باشد، موجب زیباتر شدن چهره و درنتیجه افزایش اعتماد به نفس افراد خواهد شد.

جراحی بینی استخوانی

نتیجه جراحی بینی
نتیجه عمل زیبایی بینی با توجه به نوع بینی بیمار که گوشتی است یا استخوانی و همینطور سلیقه فرد، به طور کلی به دو فرم طبیعی و فانتزی می باشد.

بینی فانتزی : در بینی های فانتزی ، زاویه لب بالای فرد و نوک بینی ۱۰۵ درجه می باشد.

بینی طبیعی : در بینی های طبیعی ، زاویه بینی لب بالا و نوک بینی ۹۰ درجه می باشد.

لازم به ذکر است که با توجه به پوست ضخیم و غضروف های ضعیف در بینی های گوشتی ، نمی توان این نوع بینی ها را به شکل فانتزی فرم داد ولی امکان فرم دادن بینی های استخوانی به هر دو فرم طبیعی و فانتزی امکان پذیر می باشد.

هزینه جراحی بینی استخوانی
هر جراح بینی برای انجام رینوپلاستی یا جراحی بینی دستمزد متغیری را دریافت می کند .

به طور معمول هزینه جراحی بینی استخوانی از دیگر جراحی های مربوطه به بینی کمتر است البته کمتربودن هزینه ، تنها در مواردی است که بینی هیچ گونه مشکل خاصی مانند انحراف نداشته باشد .

برای تعیین هزینه بهترین راه مراجعه به جراح بینی است زیرا جراح بینی دستمزد خود را بر اساس ساختار بینی و میزان پیچیدگی جراحی بینی تعیین می کند و پس از معاینه بینی هزینه دقیق اعلام می شود.