30 Mar 2020
March 30, 2020

افتادگی پلک

0 Comment

افتادگی پلک

افتادگی پلک چیست ؟ افتادگی پلک که به نام پتوز یا بلفاروپتوز نیز شناخته می شود ، نوعی اختلال در عملکرد پلک است که باعث می شود لبه پلک بالا به موقعیتی پایین تر از حد نرمال برسد. در موارد شدیدتر ، افتادگی پلک یا پتوز می تواند تمام یا بخشی از مردمک چشم را ببندد و در بینایی فرد اختلال ایجاد کند. ( جراحی افتادگی پلک )

توجه داشته باشید که پتوز می تواند بر روی یک یا هر دو چشم تاثیر بگذارد. این مشکل ممکن است در هنگام تولد وجود داشته باشد که در این صورت به آن پتوز مادرزادی گفته می شود ، یا این که امکان دارد به تدریج و در گذر زمان توسعه یابد و بینایی فرد را تحت تاثیر قرار دهد.
عوارض افتادگی پلک

ناگفته نماند افتادگی پلککه گاهی اوقات ، پتوز به عنوان یک مشکل باعث تغییر در ظاهر فرد می شود بدون آنکه بر روی بینایی یا سلامت فرد تاثیر گذارد.

البته در موارد دیگر ، پتوز می تواند یک نشانه هشدار دهنده برای یک وضعیت جدی تر باشد که عضلات ، اعصاب ، مغز و حفره چشم درگیر آن هستند.

افتادگی پلک که در طول یک روز یا چند ساعت ایجاد می گردد اغلب به معنی یک مشکل جدی پزشکی است.
علل افتادگی پلک :

پتوز مادرزادی :

در این حالت ، نوزاد به علت یک مشکل رشدی که شامل عضله ای است که پلک بالایی را بالا می برد متولد می شود. در حدود ۷۰٪ موارد ، این وضعیت فقط یک چشم را تحت تاثیر قرار می دهد.

اگر افتادگی پلک بخشی از دید کودک را بپوشاند ، برای جلوگیری از آسیب دیدگی دائمی باید جراحی انجام شود و این مشکل هرچه زودتر برطرف گردد.

پتوز آپونوروتیک (پتوز مرتبط با پیری) :

پیری رایج ترین علت پتوز یا افتادگی پلک است که در هنگام تولد وجود ندارد.

در پتوز سالخوردگی ، اثرات طولانی مدت گرانش زمین و افزایش سن موجب کش آمدن بافت تاندون مانند پلک می گردد.

این بافت ، نقش موثری در بالا بردن عضله بالابر پلک دارد. هرچند هر دو چشم معمولا تحت تاثیر قرار می گیرند ، اما افتادگی پلک ممکن است در یک چشم بدتر باشد.

مایستنیا گراویس :

پتوز می تواند یکی از اولین علائم مایستنیا گراویس باشد. این بیماری یک اختلال نادر است که بر شیوه های پاسخ ماهیچه به عصب تاثیر می گذارد.

Myasthenia gavis نه تنها می تواند باعث ضعف عضلانی پیشرفته در پلک ها شود ، بلکه در عضلات ، بازوها ، پاها و سایر قسمت های بدن نیز ایجاد ضعف خواهد کرد.

بیماری های عضلانی :

پتوز یا افتادگی پلک می تواند نشانه ای از یک بیماری عضلانی ارثی به نام oculopharyngealm usculardystrophy باشد که می تواند حرکت چشم ها را تحت الشعاع قرار داده و در عمل بلع نیز خلل ایجاد کند.

در افراد جوان تر ، پتوز می تواند توسط یک گروه از بیماری های عضلانی که pogessive external ophthalm oplegia نام دارد اتفاق بیفتد و موجب افتادگی پلک در هر دو چشم شده و سبب بروز مشکلات حرکاتی برای چشم ها نیز گردد.

لازم به ذکر است که در برخی موارد افتادگی پلک ، علائم عضلانی دارد که گلو یا عضله قلب را نیز تحت تاثیر خود قرار می دهد.

مشکلات عصبی :

کنترل افتادگی پلکعضلات چشم بر عهده اعصابی است که از مغز می آیند ، از این رو می توان گفت که در صورت بروز شرایطی که موجب آسیب به مغز یا اعصاب جمجمه ای شوند ، ممکن است پتوز یا افتادگی پلک رخ دهد.

این شرایط شامل سکته مغزی ، تومور مغزی ، آنوریسم مغزی و آسیب عصبی مربوط به دیابت بلند مدت می باشد.

یکی دیگر از علل پتوز ، سندرم هورنر است که می تواند موجب کوچک شدن مردمک چشم در حد غیرطبیعی شده و نیز سبب عدم توانایی تعریق در نیمی از صورت گردد.

بروز تومور سرطانی در قسمت بالای ریه ها ، یکی دیگر از علل مهم خطرناک سندرم هورنر می باشد.

مشکلات موضعی چشم ها :

در برخی موارد ، افتادگی پلک یا پتوز می تواند به علت عفونت یا تومور پلک ، تومور داخل حفره چشم یا ضربه خوردن چشم ایجاد گردد.
علائم افتادگی پلک :

پزشکان از طریق اندازه گیری دقیق پلک و چشم باز ، شدت افتادگی پلک را ارزیابی می کنند. شما می توانید وضعیت پلک های خود را با نگاه در آینه بررسی نمایید. می بایست همانطور که در آینه نگاه می کنید ، قسمت قابل ملاحظه ای از عنبیه چشم ( دایره رنگی چشم ) باید در بالای مردمک چشم قابل مشاهده بوده و هیچ بخشی از مردمک به وسیله پلک پوشیده نشده باشد.

اگر دچار پتوز هستید باید بدانید که افتادگی پلک مانع باز شدن چشم های شما نشده و در آن محدودیتی ایجاد نخواهد کرد.

بلکه تنها موجب خواهد شد که چشم های شما کوچک تر از حد طبیعی به نظر برسند یا اینکه ممکن است سبب از بین رفتن چین پوست که معمولا بین پلک بالا و ابرو قرار دارد گردد.
نکاتی درباره افتادگی پلک

زمانی که پتوز منجر به پوشانده شدن مردمک چشم توسط پلک ها می شود و در بینایی محدودیت ایجاد می کند ، شاهد آن هستیم که افراد به منظور افزایش محدوده بینایی خود سعی می کنند با بالا بردن ابروها این وضعیت و شرایط را جبران نمایند.

توجه داشته باشید که با بالا بردن ابروها نه تنها میدان دید آن ها افزایش نخواهد یافت ، بلکه منجر به بروز سردرد شده و ظاهری غیر عادی در چشم های آن ها ایجاد خواهد کرد.

باید خاطر افتادگی پلکنشان نمود چنانچه افتادگی پلک ، ساده باشد قاعدتا عارضه و علائم جدی ای نخواهد داشت ، اما در صورتی که افتادگی پلک ناشی از یک مشکل جدی پزشکی باشد ممکن است شما با علائم دیگری که مرتبط با این بیماری است روبرو باشید.

به عنوان مثال ، اشخاصی که دچار مایستنیا گراویس هستند ؛ ممکن است با اختلالاتی اعم از دوبینی ، ضعف در پاها و بازوها ، اختلال در بلع و تکلم و مشکلات تنفسی نیز مواجه گردند.

لازم به ذکر است که در میان نوزادان مبتلا به پتوز مادرزادی ، تقریبا ۳۰٪ از آن ها با دوبینی یا برخی اختلالات دیگری که می توانند موقعیت یا حرکت چشم ها را تحت تاثیر قرار دهند نیز مواجه می باشند.
مدت مورد انتظار برای افتادگی پلک

افتادگی پلک ، اغلب یک مشکل طولانی مدت است. در اکثر کودکان مبتلا به پتوز مادرزادی که تحت درمان قرار نگرفته ، این وضعیت نسبتا پایدار خواهد بود و با رشد کودک ، تشدید نخواهد شد.

با این حال در افراد مبتلا به پتوز ناشی از افزایش سن ؛ افتادگی پلک می تواند طی سال ها تدریجا افزایش یابد.
درمان افتادگی پلک

در بیشتر موارد ، چشم انداز خوبی برای درمان افتادگی پلک وجود دارد. معمولا جراحی می تواند افتادگی پلک را در کودکان مبتلا به پتوز مادرزادی و بزرگسالان با پتوز مرتبط با افزایش سن را اصلاح کند.

در برخی موارد جراحی اصلاحی باعث می شود که چشم ها در طول خواب اندکی باز بمانند ، به همین دلیل یک اشک مصنوعی پمادی شبانه برای جلوگیری از خشک شدن چشم ها استفاده می شود.