آموزش دستیار دندانپزشک

آموزش دستیار دندانپزشک : به فردی که به دندانپزشک خدمت رسانی کرده و تجهیزات مورد نیاز او را فراهم می کند، دستیار دندانپزشک می گویند. وجود دستیار در کنار دندانپزشک بسیار حائز اهمیت بوده و از بروز بسیاری از خطاها جلوگیری می نماید. ( مرکز آموزش های پزشکی و دندانپزشکی )

در صورت تمایل به کار در این حوزه، با ثبت نام در مرکز آموزش باران مهر درنیکا می توانید دوره های تخصصی تئوری و عملی آموزش دستیار دندانپزشک را گذرانده و در نهایت گواهی معتبر از وزارت بهداشت دریافت کرده و جذب بازار کار شوید.

کار دستیار دندانپزشک چیست؟

مسئولیت و وظایفی که به دستیار دندانپزشک محول می شود متفاوت می باشد. این افراد نه تنها کارهای اداری مطب همچون تهیه پرونده بیماران، ثبت نوبت آن ها و غیره را بر عهده دارند بلکه کارهایی همچون استریل کردن ابزارآلات و تجهیزات دندان پزشکی، آماده کردن بیمار از نظر جسمی و روحی را نیز انجام می دهند.  وظایف دستیار دندانپزشک به طور کلی شامل موارد ذیل می شود:

گرفتن عکس از دندان

ترکیب مواد دندان پزشکی

کمک به دندانپزشک در طول روش های مختلف درمانی

آماده سازی قالب ها برای ارسال به لابراتور

مراقبت مستقیم از بیمار در همه تخصص های دندان اعم از دندان پزشکی کودکان، ارتودنسی و جراحی های دهان

انجام کارهای اداری و تشکیل پرونده برای بیمار

آماده سازی یونیت دندان پزشکی

آموزش دستورالعمل های مراقبت از دهان بعد از روش های درمان دندان؛ همچون عمل جراحی، پر کردن، ترمیم و غیره.

مزایای دستیار دندان پزشکی چیست؟

این رشته اخیراً به دلیل مزایای فراوانی که دارد طرفداران بسیار زیادی پیدا کرده است. از جمله مزیت های این حرفه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

رضایت شغلی برای تعامل با افراد

انعطاف پذیری

محیط و شرایط عالی کار

تنوع کاری

دستیار دندانپزشک باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

جزئی نگر بودن

این افراد می بایست از قوانین خاصی پیروی نمایند؛ از جمله قوانین مهم که به روند درمان نیز بسیار کمک می کند، پیروی از روش های کنترل عفونت می باشد.

مهارت ارتباط با بیمار

دستیار دندان پزشک باید توانایی برقراری رابطه خوب با بیماران را داشته و بتواند آن ها را از لحاظ روحی آماده کرده و در صورت داشتن اضطراب، از میزان استرس و تنش آن ها کم کند.

داشتن مهارت لازم و چابکی

این افراد باید در انجام وظایف خود مهارت لازم را داشته باشند، تنها در این صورت است که در روند انجام کار اختلالی ایجاد نخواهند کرد.